Stali jste se obětí trestného činu?


Slušné chování by mělo být i v dnešní době zcela běžné, ale bohužel u celé řady lidí s ním počítat nemůžete. Proto je potřeba být neustále ve střehu a neuvěřit všemu, co na internetu vidíte. Právě internet a různé bazarové stránky na sociálních sítích nebo přímo weby, které se specializují na prodej použitých věcí, jsou přímo rájem různých podvodníků. Problém je, že se podvod z jejich strany dokazuje velice těžko, a hlavně jde většinou o více podvedených lidí po menších částkách, takže jde jen o přestupek. Svoje peníze pak neuvidíte téměř nikdy, pokud o ně přijdete.

peníze eura

Ideální je důkladně si prověřit prodejce zboží, pokud o některé máte zájem. Je ale těžké to udělat, protože neexistují žádné rejstříky s podezřelými jmény, a tak se musíte spoléhat na zkušenosti ostatních a nebo na intuici. Proto se obecně nedoporučuje nakupovat na internetu s platbou předem. Před podvodem vás ale neochrání ani dobírka, protože zboží vám pošta stejně nevydá, dokud za něj nezaplatíte. Sice můžete hned na místě sepsat reklamaci, ale peníze už na téměř 100 % zpět nedostanete. Ideální je nakupovat přes internetový portál, který funguje jako aukční síň. Tam máte totiž jistotu, že vám za případný podvod peníze vrátí.

podvodník pouta

Lidé se často zajímají, zda je možné podat anonymní trestní oznámení. Mají obavy z toho, že pokud by na někoho chtěli podat oznámení, bude se jim dotyčný mstít. Proto část lidí chce řešit problém tímto způsobem. Odpověď je ANO. Je možné podat trestní oznámení anonymně, protože orgány činné v trestním řízení jsou ze zákona povinny se zabývat i tímto oznámením. Při podání trestního oznámení byste měli stejně vylíčit všechno co se stalo a nejlépe i dodat nějaké důkazy, protože anonymní oznámení nevzbuzuje příliš velkou důvěru, a proto je vždycky lepší všechno řešit osobně a pod svým jménem.