Revidovat vzduchotechniku v paneláku se vyplácí


Koupili jste byt v bytovém domě, například v panelové zástavbě, a jedná se o byt po rekonstrukci, kam se jen nastěhujete a budete jej rovnou užívat, bez výraznějších stavebních zásahů? Pak byste neměli zapomenout provést pro jistotu revizi plynových spotřebičů (jsou-li tam) a revizi elektroinstalace a také revizi vzduchotechniky Tauris Plus.

bytový dům

Proč zrovna revidovat plechové potrubí ve stoupačce, kam proudí jen vzduch z bytu a výpary z kuchyně? Co je na tomto zařízení tak nebezpečného, že by se mělo podrobovat revizi? Za prvé se tu mohou tvořit plísně a vdechováním jejich spor si ničíte zdraví, ale ve hře je ještě jeden důvod, a sice skryté nebezpečí vzniku požáru. Zdánlivá maličkost – zanedbávání revize stavu potrubí pak může vyústit v obrovské nebezpečí pro celý dům.

byty v domě

Hasičské záchranné sbory se s těmito situacemi setkávají, a bohužel to končí velmi tragicky – požárem celého bytu, a není-li zrovna majitel či nájemník přítomen, byt může skončit v plamenech v plném rozsahu. Požár se ovšem stoupačkou může rozšířit i do dalších lokalit a teoreticky by mohl vyhořet celý bytový blok. A jak je vlastně možné, že tu ve vzduchotechnice vzplane oheň? Na vině je docela obyčejný mastný prach. Nasává jej ventilátor digestoře, tedy nejčastěji od kuchyňského sporáku. Prachové částice se pak snadno přilepí na stěny potrubí, a stačí pak jediný milimetr tohoto hořlavého materiálu, který se pak zažehne odlétající jiskrou od sporáku, máte problém.

Revize vzduchotechniky na toto nebezpečí upozorní a následně se provede čištění potrubí, které zabrání vzniku požáru, a někdy dokonce i výbuchu, je-li množství prachu více koncentrované. Nepodceňujte toto závažné nebezpečí, bohužel o něm řada lidí vůbec neví, a neprojednává se to ani na domovních schůzích bytových družstev nebo Společenství vlastníků jednotek.

Rozrůstání.


Když jste spolu začínali bydlet, nikdy by vás nenapadlo, že se budete tak rychle rozrůstat. Rodinu jste sice plánovali, ale nemysleli jste si, že to přijde tak strašně brzo? Vždyť někteří lidé spolu nejdou ani půl roku a už si spolu udělají dítě. Třeba jste zrovna jedni z nich. Dříve vám stačila jen malá garsonka nebo jedna plus jednička. Ovšem, jak se nacpete do takového obydlí, když čekáte nový přírůstek. Víte kolik, toho budete potřebovat? Když se na to podíváme jen letmo, je to v plavní řadě postýlka, kde bude dítě spát, dále je to přebalovací pult, který nemusíte doma mít a můžete k tomu používat koberec nebo třeba manželskou postel. Dále nějakou skříň, kam dáte dítěti oblečení a všechny zásoby plen a přebalovacích podložek.

stěhování praha 5

Někdy se to do malého bytu vleze, ale co až bude dítě o něco větší. Bude potřebovat svůj prostor na hračky, kobereček, kde si bude moci hrát, a zvykat si a hlavně naučit se novým dovednostem. Rozvíjení malé osobnosti je důležité. Ve většině případů budete potřebovat nový byt, kde budete mít více prostor. Nemusí to být hned pět plus jednička, ale postačí vám jen byt s jedním pokojem na víc. Kde bude mít dítě pokoj a bude tam mít svou postýlku a svůj prostor. V tom případě vás bude čekat stěhování Praha 5 do většího.

stěhování praha 5

To není zrovna zábavná činnost. Všechno se musí důkladně zabalit a pak to převést na nové místo. Můžete si to zařídit úplně samy, ale jestli máte hodně věcí, budete muset jet na víckrát, anebo se můžete nechat přestěhovat stěhovací službou, která vám zajistí určitý komfort a pohodlí. Nebude to pro vás tak hektické a napnuté. Bude to daleko větší pohoda a vše proběhne klidu. Nechte si pomoci, ať se zbytečně nestresujete a není to na vás ještě větší nátlak než doposud. Pak už na vás čekají jen ty příjemné situace, jako je vybalování věcí a zařizování nového bydlení. Zařízení pokojíčku pro syna nebo pro dceru.

Potřeba více peněz


Znáte to. Jako příklad si můžeme vzít automobil. Ten, který máme už dosluhuje, nebo se tak již stalo. A my potřebujeme jezdit. Do práce, na nákupy, pro děti, nebo prostě jen tak, pro něco. A nyní jsme bez vozu a není to žádná legrace. Pokud máme všude všechno, co je potřeba v dosahu MHD, dá se to ještě nouzově zvládat, ale co když není? Taxík není laciný a souseda neustále obtěžovat nelze. Prostě je zde potřeba nového vozu a hotovo. Jenže zadarmo nám jej nikdo nedá. A půjčka? Ani slyšet, v bance nemáte moc nadějí. Ovšem… Proč to přece jen nezkusit, někde přece o miliony na dům, ale zcela jinou, mnohem menší částku. Takže můžeme vyzkoušet finanční leasing?

nový vůz

Ale ano, samozřejmě. Tento nápad je naprosto nejlepší ve vašem životě. Lepší už tak brzy nedostanete. Jenže, jak se k tomu dostat? Kam zajít nebo zajet a sehnat si alespoň základní informace? Honem rychle, kabát, boty a vyrážíme pátrat do terénu, kde bychom něco podobného sehnali. Tak jsem klid, vážený čtenáři, vůbec nikam se nechystejte, protože vůbec nemusíte opouštět teplíčko domácího krbu. Tento článek je zde od toho, aby nejen poradil, ale také navedl. A to se za chviličku stane.

bankovky

Nuže, pokud jsi dočetl až sem, podívej se trochu výše na tento článek. Tam je text, který je jinou barvou písma. Tomu se říká link neboli odkaz. Postačí jediné kliknutí na něj a už jste přeneseni někam zcela jinam. Tam, kde se finanční leasing Goldbanking.cz dá vyřídit a kde se o něm vy jako nováčci dozvíte všechno potřebné. To, co jste dosud nevěděli si tam můžete v klidu doma u kafíčka prostudovat a zvážit své další kroky. Nu a pokud byste ještě něco chtěli vědět, není problém si zavolat na telefonní číslo, které je zde uvedeno. Tak vidíte, že začátek není vůbec těžký, ač se o něm říká cokoli. Neváhejte a zkoušejte, nic vás to stát nebude, takže se není čeho bát.

K jízdám v autoškole přistupujte zodpovědně


Že byste měli být v okamžiku usedání za volant v autoškole střízliví, a prostí konzumace drog, je jasné snad každému, ale to není jediný předpoklad úspěchu praktické lekce v městských ulicích, zvláště pak v Praze. Autoškola Praha patří k nejnáročnějším životním zkouškám, protože se tu vydáváte do terénu poměrně nepředvídatelného, v němž musíte umět reagovat pohotově a přesně.

cvičiště v autoškole

S kávou to raději nepřehánějte – alkohol na kuráž si dopřát nemůžeme, tak to zkusíme s kávou, ta alespoň nakopne. Takto někteří lidé mohou skutečně uvažovat, ale to není dobrý nápad. Jakýkoli zdroj kofeinu (káva, černý a zelený čaj) zvedá hladinu stresových hormonů v krvi, a to je to poslední, co můžete v autoškole potřebovat. Když káva, tak v ideálním případě obilná žitovka s cikorkou (Melta), anebo Ájurvédské kafe s adaptogenními bylinkami, například Ashwagandhou, Brahmi nebo Shatavari.

Hořčík – jste-li vystresovaní a spíše trémisté, vezměte si s sebou na cestu minerálku Magnesia Extra, ta vám dodá hořčík a křemík, což jsou dva prvky, velmi potřebné pro bystrý úsudek a rychlé rozhodování na silnicích.

jízda po dálnici

Fastfoodu se vyhněte velkým obloukem – fastfood je to nejhorší, co si před jízdou https://www.brnenskadrbna.cz/zpravy/doprava/9399-policiste-vyzyvaji-ocistete-si-pred-jizdou-skla-zanedbani-muze-mit-fatalni-nasledky.html lze dopřát. Přeslazené nápoje, mnoho tuku, těžce stravitelné maso a sýr a jako „bonus“ pečivo z bílé mouky. To vše vám utlumí reakce, protože budete pracně trávit zcela nevhodné potraviny, a je docela pravděpodobné, že zaviníte nějaký závažný dopravní problém.

Do kapsy ořechy a sušené ovoce – což takhle do kapsy zip sáček naplněný mandlemi, arašídy, lískovými a vlašskými ořechy, kešu oříšky, pistáciovými a piniovými oříšky a spolu s nimi sušenými švestkami, brusinkami, banánem, kokosovými plátky a rozinkami? Můžete uzobávat i v autě, pokud to bude prakticky možné, a ořechy s ovocem vás doslova napumpují živinami a energií.

Proč požádat stěhovací firmu o zakázku včas


Zákazníci stěhovacích firem jsou různí, někteří lidé jsou důslední a pečliví a snaží se neopomíjet nic podstatného, a jiní lidé se naopak spoléhají na to, že jim vždy všechno vyjde, ať už se rozhodnou jakkoli. Týká se to i včasné žádosti o přestěhování domu či bytu u stěhovací firmy. Ta by měla být podávána v předstihu, a to nikoli v řádu dnů, ale týdnů. V ideálním případě by mělo jít o dobu cca čtyři až šest týdnů dopředu. Proč tak vzdálený časový horizont?

krabice na stěhování

Obsazený termín – stěhovací firma může mít volné „okénko“, pokud někdo na poslední chvíli stěhování odvolá, řekněme týden před domluvenou akcí, ale rozhodně na to nespoléhejte, protože toto je spíše výjimečné. Většinou mají stěhováci nabitý program na necelý měsíc dopředu, a tak doba jednoho až půl druhého měsíce předem je ideální čas, kdy firmu kontaktovat a domluvit závazný termín a další podrobnosti.

krabice s kočkou

Parkování – tam, kde se ve městech platí za parkování, což je například v Praze, je zapotřebí požádat o výjimku – vytvoření parkovacího místa pro stěhovací vůz nebo vozy. K tomu potřebujete za prvé znát rozměry vozidla (dodávka, nákladní auto, kamion s návěsem) a za druhé je zapotřebí žádat o parkování na městském magistrátu nejméně 30 dnů předem, což je zákonná lhůta na vyřízení žádosti. Proto tedy musíte kontaktovat stěhováky alespoň měsíc předem, abyste se dozvěděli rozměry vozového parku, potřebného pro vaše stěhování v Praze 10.

Stres – kdo počítá s tím, že v úterý zavolá stěhováky, ve středu začne balit a v sobotu se přestěhuje s tím, že už v pondělí nastupuje do nového zaměstnání, roztočí stresový kolotoč, který může být i smrtící. Někteří lidé v takových situacích propadají depresím, zoufalství, a někdy končí s infarktem v nemocnici. Máte tohle zapotřebí? Určitě ne! V poklidu začněte balit věci čtyřicet dnů před stěhovacím termínem a balení věcí prokládejte zařizováním všech potřebných administrativních úkonů, a nebude jich málo.

Pořiďte si solární panely i na rekreační objekt


Zdědili jste rodinný dům nebo rekreační chatku v krásném prostředí s pěkným výhledem a rozhodujete se o rekonstrukci objektu? Chystáte se prodat váš městský byt bydlet natrvalo v chytové oblasti, kde je klid a pohoda? Pak bychom vám rádi navrhli možnost být tu co nejvíce nezávislí na dodavatelích energií, abyste nemuseli platit nehorázné peníze mnohdy ne zrovna seriózním obchodníkům.

solární panely na domě

Topte dřevem – topení dřevem je v současné době nejlevnější způsob ohřevu obytných prostor. Je to sice poněkud pracnější, ale fyzická námaha tohoto typu vám jen prospěje. Cena palivového dřeva sice stoupá kvůli velké poptávce, a musíte si zajistit dřevo ve velkém předstihu před topnou sezónou, ale pořád je tu ještě možnost nasbírat v lese alespoň šišky nebo suché větší větve a ještě více ušetřit. Vytápění dřevem v krbových kamnech či krbech s vložkou lze také propojit s fotovoltaikou a jistou možností je i topení v podlaze – poměrně úsporné řešení vytápění.

fotovoltaika na střeše

Využijte fotovoltaiku – v současné době je možné pořídit solární panely za rozumnou cenu, a jestliže si necháte vypracovat analýzu návratnosti vložené investice, pak může být pro vás položka solární panely prodej docela zajímavou výzvou. Solárními panely se stáváte více nezávislými na tomto „energetickém“ burzovním systému, a ruku na srdce, domníváte se, že je pro vás (a další lidi) výhodný a obecně správný? Myslíte si, že skutečná hodnota energií opravdu odpovídá tomu, co za ni musíte platit z vaší kapsy?

Propan butan je také možnost – nepotřebujete ani přípojku zemního plynu. Nač platit každý měsíc „pevný plat“, když si můžete pohodlně nakoupit (vyměnit) propan butanovou láhev, která vás navíc vyjde levněji, než spalování zemního plynu. Kuchyňský sporák na propan butan je ideální řešení právě tam, kde dosud krajinu nezasáhla plynofikace, což bývá zejména v chatových oblastech.

Neplaťte za firemní sídlo moc


Aby byly firmy úspěšné, respektive aby vůbec existovaly, potřebují mít nejen prostory, ve kterých se odvádí práce, které se tyto věnují, ale také firemní sídla. A zatímco někteří z podnikatelů mají to štěstí, že mají bez problémů obojí v jednom, tedy svůj podnik i jeho sídlo v jediné nemovitosti, a zatímco někteří jiní mají to štěstí, že mají i pro firmu, i pro její sídlo, vhodné nemovitosti od počátku k dispozici, jsou tu bohužel i ti, jimž schází místo, kde by si své firemní sídlo zřídili.

firemní kancelář

Nemusel by to být problém, kdyby firmy svá sídla nepotřebovaly. Pak by se člověk neoplývající vhodnou nemovitostí žádným firemním sídlem neobtěžoval a odpadla by mu tím jedna nepříjemná starost. Jenže ony podniky svá sídla potřebují. Musí mít nějaká místa, kde by je našli zákazníci, úředníci, obchodní partneři a další lidé či instituce, mající s nimi někdy něco do činění. A tak se firemní sídla shánějí, aby se v nich daly podniky zakládat a následně i provozovat.

Sehnat takové firemní sídlo ale není zase až tak prosté. Člověk si může obvykle vybírat mezi nemovitostmi, které jsou sice ideální, ale zpravidla i neskutečně drahé, a mezi nemovitostmi, které mají k ideálu hodně daleko. A i ty vyjdou hodně draho. A jsou samozřejmě i lokality, kde se nemovitosti neseženou, protože tam žádné nejsou na prodej.

firemní kancelář

A když někdo firemní sídlo shání, ale ne a ne ho sehnat? Pak nehledá na správném místě nebo neví o možnosti využití virtuálních sídel. Protože co se Moravy týká, nabízí sídlo firmy Brno levně každému, kdo o něj má zájem. A jde o nabídku levnou a dokonalou zároveň. Protože jde právě o virtuální sídlo. Tedy o možnost podnikat kdekoliv a sídlit přitom levně v cizím objektu. Kam si může takový podnikatel nechat posílat poštu, kde si může pronajímat kancelář a využít pár dalších služeb, ale toť vše.

Jako firemní sídlo to stačí. A také to důstojně reprezentuje, aniž by to bylo nedostupné nebo to stálo hříšné peníze.

Cestujte do hor bezpečně a pohodlně


Jste také milovníky horských panoramat a rádi obdivujete nádherné rozhledy do krajiny ze strmých úbočí a rozhleden? Jedny z nejkrásnějších pohledů na zalesněnou krajinu a louky v údolí si můžete dopřát v Jizerských horách a v západních Krkonoších, a jestliže bydlíte v Praze nebo v jejím blízkém okolí, není to odtud do hor daleko. Autem zvládnete cestu během pár hodin a pak už se můžete kochat, dokud vám to dovolí váš volný čas.

jízda po silnici

Do hor raději autem

Proč vyjet do hor raději autem a vyhnout se cestování hromadnými dopravními prostředky? Těch důvodů je celá řada, a zřejmě vás mezi prvními napadne pohodlí, vlastní časový rozvrh a volba programu, nezávisle na jízdních řádech. To jistě, a my k tomu pouze přidáme některé další argumenty.

S kým to vlastně cestujete – znáte osobně spolucestující, s nimiž sedíte v jednom vlakovém kupé, anebo v jeho blízkosti na sedadle v autobusu? Pravděpodobně ne. A znáte jejich osobní motivy, životní styl a myšlenky, s nimiž vám mohou buď být nápomocní, nebo se tvářit neutrálně, anebo mít naopak nějaké nekalé úmysly? Do vlaku a autobusu zkrátka nastupujete s lidmi, které neznáte, a nevíte, co od nich můžete očekávat. Přece jen je lepší sedět v autě, kde jste sami nebo jen s vašimi dětmi a se zbytkem rodiny.

krásná příroda

Jste pod dohledem – také nesnášíte kamerové systémy, byť se tváří, že nezpracovávají žádné osobní údaje? I kdyby tomu tak bylo, nikomu nic není do vašeho soukromí, a rozhodně nemáte zapotřebí být pod něčím dozorem. V osobním autě žádná kamera není, a pokud se přece jen objeví někde na dálnici, v horských klikatých silničkách určitě žádná nebude. Zato nikdy si nemůžete být jisti, zda vás někdo ve vlaku či v autobuse nefilmuje.

Nemáte auto – pokud nevlastníte auto, nebo je dočasně v servisu, nevadí. Vozidlo si můžete pronajmout v půjčovně aut Praha 9 https://autopujcovna-milan.cz/. Podmínkou je samozřejmě řidičské oprávnění skupiny B, ale to vám zřejmě připomínat nemusíme.

Dokonalý trávník


Také se vám už někdy stalo, že třeba máte opravdu velikou zahradu, kde už vám vyrostla tráva do takových rozměrů, že je potřeba to posekat? Ale také se stanou různé situace, kdy třeba na to nemáte čas a nebo se vám rozbije sekačka, ale přesto potřebujete posekat trávu v co nejkratším čase. Tohle se nám s partnerem stalo už dvakrát a my jsme si řekli, že než abychom se nervovali s tím, že jaký soused by nám vypůjčil sekačku na trávu, tak si raději najmeme nějakou firmu, která se nám postará o náš trávník. My jsme se s partnerem vybrali opravdu jednu speciální firmu, která se vám postará o trávník, takže váš trávník potom bude opravdu kvalitní.

Posekaný trávník.

My jsme prvně s partnerem přemýšleli, jestli se nám to vyplatí nebo už jsme vůbec netušili, jak tato firma pracuje. Také jsme si zjistili ceník sekání trávy Seceni-mulcovani, protože jsme chtěli samozřejmě dopředu vědět, jaký je ceník a kolik nás bude stát, když nám speciální firma poseká také pěkně a úhledně trávník. Když jsme se potom s firmou dohodli, že ceník za sekání trávy se nám opravdu hodně líbí a přijde nám férový, tak jsme si tuto firmu objednali.

Anglický trávník.

A výsledek byl takový, že jsme byli opravdu s partnerem nadmíru spokojení. Opravdu nám firma posekala trávník přesně tak, jak jsme si přáli, a ještě nám ho dokonce pohnojila, takže jsme byli rádi a potěšení, že máme alespoň úhledně posekaný trávník a také má plno živin. Pokud i vy sháníte někoho, kdo vám bude opravdu pravidelně a poctivě sekat trávník, tak se nebojte, protože existují různé firmy, které se tomu věnují a vy potom budete vědět, že jste si vybrali opravdu skvělou a kvalitní firmu, která se vám postará o trávník. Nebojte se, s touto firmou mám samé skvělé zkušenosti, takže sama za sebe ji moc doporučuji. A mějte na paměti, že ceník za sekání trávy nemusí být vždy hrozný. Jsou i velmi příznïvé ceny, využijte toho.

Zveme si elektrikáře na chalupu


Zdědili jste po rodičích chalupu a rádi byste ji zvelebili tak, že by se v ní dalo bydlet po celý rok? Pokud se objekt nachází na atraktivním místě s pěkným výhledem, bude to určitě stát za to. Některé stavební práce zřejmě zvládnete sami a na ty specializované si pozvete řemeslníky. Jsou to například instalatérské práce v souvislosti s výstavbou podlahového vytápění, a také elektrikářské práce včetně revize elektrických rozvodů a spotřebičů.

Revize – zvete-li si na chalupu elektrikáře z Prahy 4 Chodov, tímto byste asi měli začít. Měli byste jej požádat, ať posoudí stav elektroinstalace, a navrhne patřičná opatření, jak dál postupovat. Některé části mohou být v pořádku, jiné naopak zcela nepoužitelné a nebezpečné. Revize může zahrnovat i kontrolu vašich spotřebičů a příslušenství, kam patří například elektrické nářadí a prodlužovací šňůry.

elektrické zásuvky

Situační náčrt a projekt – jakmile budete mít vymezeno, co je dobré, a co špatné, měli byste si rozmyslet, jak novou elektroinstalaci pojmout, kupříkladu kam umístit nová svítidla, zda zvýšit počet instalovaných zásuvek, a hlavně kam je přesně rozmístit, aby pro vás byly praktické. Co se týče zásuvek, je rozhodně praktičtější osadit jimi místnost ve více kusech, například do ložnice či do kuchyně namísto původních tří jich necháte nainstalovat sedm, a vyhnete se tím tahání prodlužovacích šňůr po koberci, které patří v domácnostech k nejnebezpečnějším elektroinstalačním prvkům.

elektrická prodlužovací šňůra

Elektroinstalace v hliníku – staré instalace v hliníkových vodičích již neodpovídají moderním předpisům a navíc jsou již dávno za svým zenitem životnosti. Mohou vás a vaši rodinu ohrozit na životě a mohou způsobit i neočekávaný zkrat, elektrický výboj a požár. Hliníkové vodiče si nechte vyměnit za měděné v každém případě, tolerovat lze pouze hliníkové světelné okruhy, které nejsou tak zatěžovány vysokým odběrem elektřiny.