Je pravdou, že zdaleka ne všichni lidé jsou zdraví. Mnozí mají nejrůznější potíže, mnozí i pohybového charakteru. Ti jsou pak mnohdy buď částečně nebo úplně odkázáni na invalidní vozík. Mnohdy sice totiž mohou například ujít krátkou vzdálenost, avšak pouze za cenu velkých bolestí a jen občas. Proto stráví většinu času na invalidním vozíku.
To se může zdát v pořádku, co si však mnozí lidé neuvědomují, je to, že i tento nástroj sebou přináší své vlastní specifické problémy. Jedním z nich jsou proleženiny, tedy v tomto případě spíše prosezeniny. Ty se tvoří, když nám něco dlouho tlačí na kůži a my neměníme pozici. Setkávají se s tím především v nemocnici u takzvaných ležáků, avšak může je způsobit i dlouhodobý pobyt na invalidním vozíku.
Je jasné, že tuto možnost chceme pokud možno co nejvíce zmírnit. Proto se často používá antidekubitní sedák do vozíku https://www.libelladesign.cz/produkty/libella-seat/libella-seat-varia. Jedná se v podstatě o měkkou podložku, kterou si dáme na vozíku pod sedací část těla. Její vlastnosti působí tak, abychom měli proleženin skutečně co nejméně, a to i při dlouhodobém pobytu. Přitom je však nutné vybrat, jakou konkrétně vybereme. Na trhu jich totiž máme k dispozici skutečně mnoho.
V první řadě musíme zvážit, jak často invalidní vozík používáme. Pokud v něm sedíme velmi často, pak potřebujeme skutečně kvalitní sedák, nejlépe takový, který je přímo dělaný na rozměry našeho „pozadí“, a z dostatečně měkkého materiálu. Ten by však neměl být příliš měkký, neboť ani to není zrovna vhodné.
Dále je zde také váha dané osoby. I tu je potřeba mít na paměti, neboť tyto sedáky jsou mnohdy dělány právě „na váhu“. Je totiž jasné, že různí lidé mají různou postavu a také různou hmotnost. Avšak ať už ji tvoří svaly nebo tuk, platí, že čím těžší člověk je, tím snadněji se mu proleženiny tvoří, neboť tlačí na pevnou podložku větší vahou.
Je tedy potřeba být opravdu opatrný, pokud chceme, aby nám sedák skutečně dobře sloužil.