Když předseda SVJ nestíhá

Bydlíte v bytovém domě a jste členem SVJ neboli Společenství vlastníků jednotek? Pak budete zřejmě obeznámeni s tím, jaké jsou vaše povinnosti i práva, mezi něž patří i pravidelné či nepravidelné domovní schůze. Zde se provádí mnohá důležitá rozhodnutí hlasováním a dozvíte se zde také řadu novinek, o kterých by měl „z první ruky“ být informován předseda SVJ.

bytový dům

Je-li předseda spolehlivou osobou, pak je vše v pořádku a jeho činnost probíhá naprosto v souladu s regulemi zákona, jenže co když předseda SVJ povinnosti zanedbává, anebo prostě jednoduše nestíhá?

Předsedou SVJ může být člověk, který si toho bere na sebe moc, má ještě jiné pracovní povinnosti, o kterých mnozí z vás ani neví, a je natolik zaneprázdněn na pracovišti, že se z něj stává workoholik. Problém může nastat až po určité době, například se mu narodí potomek a neví, kam dřív skočit, anebo těžce onemocní jeho partnerka, rodiče či přímo on sám, a snaží se vám všem vyjít vstříc, jenže jeho předsednictví již není tak spolehlivé, jak bývalo před léty.

panelové domy na sídlišti

Toto vše mohou být důvody k tomu ustanovit mimořádnou schůzi SVJ a na ní si odhlasovat či se přímo bez hlasování dohodnout, že předsednictví převezme externí firma, která se postará o vše potřebné za úplatu. Toto má význam zejména u velkých bytových domů, kde je mnoho vlastníků, anebo jde o problematické stavby, kde se řeší například rekonstrukce fasády, nová střešní krytina, rekonstrukce sklepních prostor, výměna domovních dveří, nové komíny atp.

Výhodou externích firem je právní způsobilost, postarají se skutečně o každou drobnost dle zákonných norem a nemusíte mít obavy, že by si nedokázali poradit i v obtížnějších situacích. Tito lidé mají také za sebou jisté zkušenosti a mohou být užiteční možná víc, než stávající předseda SVJ, i když svou funkci vykonával svědomitě a pečlivě.