Dva důvody, proč si nechat vyčistit koberec


Cestička k domovu

Znáte báseň od Karla Václava Raise „Cestička k domovu“? Začíná větou: „Cestička k domovu krásně se vine, hezčí je krásnější, než všecky jiné…“, tímto veršem báseň poukazuje na to, jak velký význam má domov, kde cesta k domu vždy představovala symbol zázemí a domácí pohody. Jestliže však máte cestičky vyšlapané na koberci, byť je to přímo v obýváku, tedy v místech, kde předpokládáte, že máte zázemí již vytvořené, rozhodně to domácí pohodu přinášet nebude.

koberec na podlaze

Vyšlapat cestičku na koberci je celkem snadné, stačí k tomu den co den po koberci chodit v pantoflích, v bačkorách, nebo třeba naboso, a údržbu koberce provádět pouze sáčkovým vysavačem. Ten totiž nenasaje všechno, část nečistot v koberci zůstane, a ty se mezi vlákna zašlapou a vytvoří tu šedavý povlak, na první pohled barevně odlišný od míst, kde se tak často nechodí.

místnost s kobercem

Zápach

Kdybyste nosili po celý rok jen jedno tričko, neumývali se, a tričko měli na sobě i v posteli přes noc, a kdyby tričko nikdy nepoznalo vodu, prací gel a pračku, a namísto praní byste dvakrát týdně tričko pouze „obtáhli“ sáčkovým vysavačem, umíte si představit ten zápach? Velmi podobné je to s vaším kobercem, pokud jej nenecháte čistit a pouze jej vysáváte. Problém tu totiž tkví ve dvou věcech – tou první jsou výpary z kuchyně, které odtud i přes odsávání pomocí digestoře uniknou v podobě jemně rozptýlené mastnoty, a mastnotu pak začnou rozkládat bakterie. Druhý důvod zápachu jsou vaše bosá chodidla, anebo ponožky či silonové punčochy, které jsou potem nasáklé, a odkud se pot do koberce vtírá. Zpočátku to je zcela neznatelné, ale pokud to takto praktikujete několik měsíců, začne koberec připomínat týden nemyté zpocené nohy.

Takový koberec jistě není dobrou vizitkou vaší hygieny, podobně jako vyšlapané „cestičky k domovu“, proto je rozumné na koberec nasadit úklidovou firmu, specialisty na čištění koberců Wismont čištění, kteří si poradí jek s cestičkami, tak se zápachem.