Zveme si elektrikáře na chalupu


Zdědili jste po rodičích chalupu a rádi byste ji zvelebili tak, že by se v ní dalo bydlet po celý rok? Pokud se objekt nachází na atraktivním místě s pěkným výhledem, bude to určitě stát za to. Některé stavební práce zřejmě zvládnete sami a na ty specializované si pozvete řemeslníky. Jsou to například instalatérské práce v souvislosti s výstavbou podlahového vytápění, a také elektrikářské práce včetně revize elektrických rozvodů a spotřebičů.

Revize – zvete-li si na chalupu elektrikáře z Prahy 4 Chodov, tímto byste asi měli začít. Měli byste jej požádat, ať posoudí stav elektroinstalace, a navrhne patřičná opatření, jak dál postupovat. Některé části mohou být v pořádku, jiné naopak zcela nepoužitelné a nebezpečné. Revize může zahrnovat i kontrolu vašich spotřebičů a příslušenství, kam patří například elektrické nářadí a prodlužovací šňůry.

elektrické zásuvky

Situační náčrt a projekt – jakmile budete mít vymezeno, co je dobré, a co špatné, měli byste si rozmyslet, jak novou elektroinstalaci pojmout, kupříkladu kam umístit nová svítidla, zda zvýšit počet instalovaných zásuvek, a hlavně kam je přesně rozmístit, aby pro vás byly praktické. Co se týče zásuvek, je rozhodně praktičtější osadit jimi místnost ve více kusech, například do ložnice či do kuchyně namísto původních tří jich necháte nainstalovat sedm, a vyhnete se tím tahání prodlužovacích šňůr po koberci, které patří v domácnostech k nejnebezpečnějším elektroinstalačním prvkům.

elektrická prodlužovací šňůra

Elektroinstalace v hliníku – staré instalace v hliníkových vodičích již neodpovídají moderním předpisům a navíc jsou již dávno za svým zenitem životnosti. Mohou vás a vaši rodinu ohrozit na životě a mohou způsobit i neočekávaný zkrat, elektrický výboj a požár. Hliníkové vodiče si nechte vyměnit za měděné v každém případě, tolerovat lze pouze hliníkové světelné okruhy, které nejsou tak zatěžovány vysokým odběrem elektřiny.